صفحه اصلی

From Apache OpenOffice Wiki
Jump to: navigation, search

به ویکی اُپن آفیس خوش آمدید

این ویکی مربوط به همه پروژه‌های مرتبط با اُپن‌آفیس است. روی هر پیوندی که می‌خواهید کلیک نمایید تا به صفحه مربوطه وارد شوید.

تاریخچه OpenOffice.org

اُپن‌آفیس یک پروژهٔ متن‌باز برای بسته‌ی نرم‌افزاری اداری چندزبانه‌ای است که روی انواع سیستم‌عامل‌ها نصب و اجرا می‌شود. اُپن‌آفیس با دیگر بسته‌های نرم‌افزارهای اداری معروف دنیا همخوانی دارد و برای بارگیری، استفاده و نشر، آزاد است. هدف پروژهٔ اُپن‌آفیس پدید آوردن بستهٔ اداری پیشرو در دنیا توسط جامعه‌ی برنامه‌نویسان است که روی تمام سیستم‌عامل‌های اصلی دنیا قابل نصب و اجرا است. سیستم‌عامل‌هایی که در حال حاضر پشتیبانی می‌شوند عبارتند از گنو/لینوکس، سان سولاریس، ویندوز مایکروسافت، Mac OS، و FreeBSD. برای مشاهده‌ی فهرست سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای نصب اُپن‌آفیس بر روی هر یک از بسترهای نام برده شده، این‌جا کلیک فرمایید.

کد منبع پروژه اپن سورس OO.o در ژوئیه سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی شبکه اینترنت منتشر شد و مجموعه StarOffice از نسخه 6.0 به بعد بر پایه کد توسعه یافته OO.o بنا شده است. مجموعه نرم‌افزارهای اداری StarOffice حاصل کار شرکت آلمانی StarDivision بود که در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی تأسیس شده و مجموعه اداری آن در اوت ۱۹۹۹ توسط شرکت Sun Microsystems خریداری شد. شرکت Sun تا نسخه 5.2 به توسعه مستقل StarOffice ادامه داد و پس از آن کد متن StarOffice را بصورت اپن سورس و با نام OpenOffice.org منتشر نمود. نخستین نسخه پایدار OO.o یعنی نسخه 1.0 در اول ماه می‌سال ۲۰۰۲ منتشر شد.

قالب‌های پشتیبانی‌شده

قالب پیش‌فرض پرونده‌هایی که اپن آفیس می‌سازد OpenDocument یا همان ODF است. قالب ODF استاندارد رسمی سازمان جهانی استاندارد برای ذخیره‌سازی پرونده‌های اداری نیز هست و اپن آفیس پیشگام به‌کارگیری آن بوده است. اپن آفیس همچنین می‌تواند بسیاری از قالب‌های نرم‌افزارهای دیگر را بخواند و بنویسد، مانند وردپرفکت، مایکروسافت ورکس، RTF، و از همه مهم‌تر قالب‌های نرم‌افزار مایکروسافت آفیس شرکت مایکروسافت. از نسخهٔ ۳ اپن آفیس ویژگی خواندن پرونده‌های قالب آفیس ۲۰۰۷ مایکروسافت نیز به این مجموعه افزوده شده است.

پروژه‌های مرتبط

اکسیژن‌آفیس
اکسیژن‌آفیس (OxygenOffice) نسخهٔ بهبودداده‌شدی از اپن آفیس است که قالب‌ها و طرح‌های ازپیش‌آمادهٔ بسیار زیادی را برای نوشتن نامه‌ها و طراحی اسلایدها و صفحه‌گسترده در اختیار کاربر می‌گذارد. این پروژه همچنین شامل تعداد بسیار زیادی تصویر و نگاره برای استفاده در محیط اپن آفیس است. اَفزونه‌های اُپن آفیس
اپن آفیس از نسخهٔ ۲٫۰٫۴ خود می‌تواند مانند فایرفاکس برنامه‌های کوچکی را به نام افزونه (extension) به خود بپذیرد. این افزونه‌ها ویژگی‌های تازه‌ای را به اپن آفیس می‌افزایند. بسیاری از این افزونه‌ها در وب‌گاه رسمی اپن آفیس موجودند. نئوآفیس
نئوآفیس (NeoOffice) پروژهٔ مستقلی است که اپن آفیس را به محیط کاربری آکوا در مک اواس ده می‌برد. <

پروژه OpenOffice.org و اهمیت آن

در میان نرم‌افزارهای آزاد و اپن سورس پروژه‌های بخصوصی هستند که اهمیت ویژه‌ای دارند. اما در این میان شاید پروژه‌ای چون OpenOffice.org اهمیت ویژه‌ای دارد که با هیچ کدام از پروژه‌های دیگر قابل قیاس نیست. شاید بتوان اهمیت این پروژه را در چند مشخصه آن خلاصه کرد:

  • OO.o پروژه‌ای بزرگ:

پروژه OpenOffice.org مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای اداری اپن سورس است. این مجموعه نرم‌افزارها حجم بزرگی از کد به زبان ++C را شامل می‌شود که آن را به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اپن سورس مبدل می‌کند.

  • OO.o مجموعه اداری مجانی:

با مراجعه به سایت اپن آفیس می‌توانید نسخه قابل اجرای مناسب برای رایانه خود را به رایگان دریافت کرده و نصب نمایید. هیچ جای دیگری نمی‌توانید یک مجموعه اداری کامل و برای پلتفرم‌های گوناگون را – با رعایت پروانه آن - مجانی بدست آورید.

  • OO.o و سطح تماس با کاربرای عادی:

بسیاری از پروژه‌های فعال دنیای اپن سورس و بین نرم‌افزارهای آزاد، یا به کار کاربران فنی رایانه می‌آیند یا درک مفهوم آنها نیاز به آشنایی با تعاریف و خصوصیات فنی نرم‌افزار آزاد یا اپن سورس دارد. در حالی که هر کاربر تازه‌کاری می‌داند که مجموعه اداری چطور نرم‌افزاری است و چه می‌کند. در نتیجه معرفی OOo به عنوان مجموعه‌ای اپن سورس به کاربران عادی رایانه، کاندیدای مناسبی است از آنچه آنان در استفاده از نرم‌افزارهای اپن سورس و آزاد به کف خواهند آورد.

  • OO.o و رهایی از وابستگی به MS Office:

نرم‌افزارهای مجموعه OO.o از فرمتهای مخصوص MS Office که مجموعه اداری شرکت Microsoft است پشتیبانی می‌کنند. مجموعه MS Office یکی از مجموعه نرم‌افزارهایی است که کاربران Windowsهای مایکروسافت به شدت به آن وابسته‌اند. خصوصیت سازگاری OO.o با فرمتهای MS Office به این کاربران اجازه می‌دهد تا پرونده‌های خود را به فرمتهای دیگر تبدیل کرده و با سهولت از MS Office به OO.o یا نرم‌افزارهای اداری و دفتری دیگر مهاجرت کنند.

  • جامعه کاربران و توسعه‌دهندگان فعال و انتشار نسخه‌های جدید در فواصل زمانی کوتاه:

همچون هر پروژه اپن سورس یا آزاد دیگری مجموعه‌ای بزرگ و فعال از کاربران و توسعه‌دهندگان پروژه OpenOffice.org را در بر گرفته‌اند. این جامعه همیشه در حال بحث درباره اجزای پروژه، رفع مشکلات کاربران، گزارش ایرادات و ترجمه مستندات و منوهای نرم‌افزارها به زبانهای محلی کاربران است. نتیجه این جنب و جوش آشکار شدن سریع ایرادها و رفع آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

پیوند به بیرون

Personal tools